Ako sa orientovať v ponukách drevohliníkových okien

V dnešnej dobe nie je zákazník, ktorý príde k výrobcovi alebo predajcovi okien s požiadavkou o cenovú ponuku a po jej vytvorení súhlasí s cenou a objednáva. Možno to tak bolo skôr. Konkurenčné obdobie spojené s finančnou krízou stiahla ceny drevených a plastových okien na minimum. Cenový rozdiel niektorých ponúk je záležitosťou predovšetkým kvality vstupných materiálov, ktoré niektorí investori nedokážu oceniť.

U drevohliníkových okien to platí dvojnásobne. Samotných konštrukcií je celý rad a bežný používateľ sa len ťažko môže orientovať v ponukách konkurenčných firiem. Navyše sa jedná o okná vyššej cenovej kategórie. Tento článok je teda drobná pomoc, na čo sa má investor sústrediť:

1. Spoje (rezané / zvárané)

Rezaný spoj (štancovaný) je vytvorený dodatočne po povrchovej úprave najčastejšie pod uhlom 45° a spojený pomocou tzv. rožkov. Zváraný spoj je najprv spojený zvarom, vybrúsený a potom povrchovo upravený. Povrch je teda hladký. Keďže je výroba rezaných rohov jednoduchí, sú tieto hliníky lacnejšie, a teda aj cena okna.

2. Povrchová úprava Al opláštenie

Je niekoľko možností a tie sú cenovo odlišné. Najlacnejší je prírodný hliník, potom eloxovaný hliník, ďalej nasledujú RAL farby, trend farby a imitácie. Prvé dve možnosti sa nedajú zvárať, preto sú výrazne lacnejšie.

3. Riešenie fixiek, posuvných a vchodových dverí

Bežné okenné krídlo je zasklievané hliníkovým profilom. V prípade rozbitia skla, či jeho výmeny počas užívania (napr .: používateľ sa v budúcnosti rozhodne, že zmení skla napr. s lepším solárnym faktorom, bezpečnostné sklá, protihlukové skla ... atď.) Sa vysadí krídlo, klipsy sa pootočia o 90 °, sklo sa vytiahne, vloží nové a opätovne sa priloží hliník. Fixy, pretože sú pevne zabudované v ostení, nemožno vytiahnuť a demontovať hliníkový profil. Kvôli osteniu totiž nemáte možnosť dostať sa ku klipsám. Tieto prvky sú zalištované zvnútra.

Podstatné však je, akým spôsobom. Lišta musí byť prichytená veľmi pevne, aby tesnenie bolo zatlačené. Najlacnejší spôsob je lišty priskrutkovať podľa normy po 20 cm skrutky 6 x 50 mm. Skúste si predstaviť taký detail. Druhá možnosť je použiť profilové hliníkové zasklievacie lišty, ktoré zaistia tesnosť. Na ne sa nasunú drevené vnútorné lišty. Táto možnosť vyzerá skvele, ALE na obyčajnom fixe meter / meter činí cenový rozdiel vplyvom hliníkové lišty cca 37, - eur. Ak máte v dopyte niekoľko fixiek, niekoľko posuvných dverí + 2 ks vchodových dverí, rozdiely sa môžu pohybovať aj v desiatkach tisíc.

4. Silikón versus tesnenie

K dřevohliníkovým oknám patrí tesnenie, silikón je však 10 x lacnejší, ale priľnavosť a životnosť je niekde inde.

5. Hliníkový profil

Najčastejšie sa u ponúk stretnete s profilmi nemeckými (Gutmann) či poľskými. Rozdiel je predovšetkým v cene. Kvalitu prevedenia ponechám bez komentára.

6. Použité sklá a veľkoformátová sklá

Väčšina výrobcov je limitovaná zasklievacou drážkou, teda aj celkovou hrúbkou skla. U väčších formátov, kedy je potrebné skiel silnejších ako 4 mm, nezostáva než ubrať na medziskelné medzere, ale tým však zhoršiť tepelne izolačné vlastnosti.

Ako je to teda s dřevohliníkovými oknami spoločnosti Pražák s r.o.?

Každá ponuka je kalkulovaná so zváranými spojmi v RAL odtieni, podľa Vášho výberu. Fixky riešime bez skrutiek, pomocou zasklievacích hliníkových profilov. Konštrukčný systém je riešený pomocou tesnenia, nie silikónu. Používame kvalitný nemecký profil Gutmann, a čo sa týka skiel, sme takmer bez obmedzenia. Môžeme použiť skla do hr. 52 mm (obmedzenie lisu nášho dodávateľa skiel) a vďaka drevenému profilu hr. 92 mm, máme dostatočný priestor na jeho umiestnenie.

Z uvedeného vyplýva, že cenové ponuky sa v niektorých prípadoch môžu líšiť. Prevažne v detailoch, o ktorých s Vami konkurencia nechce hovoriť, alebo ich ani nerieši. My ich s Vami radi preberieme a verím, že nájdeme optimálne riešenie s každým zákazníkom.

×