O nás

História firmy EUROOKNA Pražák

 

Firma EUROOKNÁ PRAŽÁK znovu vznikla v roku 1989 vo vlastných stolárskych dielňach, kde nadviazal na tradíciu svojich predkov pán Ing. Jaroslav Pražák. Pôvodná firma bola založená už v roku 1925. Od tejto doby uplynulo mnoho rokov a firma stále vykonáva služby v oblasti výroby drevených okien - eurookien, dfevohliníkových okien, drevených vchodových dverí, vrát, zimných záhrad, fasádnych systémov a bezrámového zasklenia okien.

uvod-ilustrace.jpgFirmu Truhlářství založil v roku 1925 Jan Pražák, ktorý bol vyučený za stolára. Najprv pracoval vo Viedni, potom u milotického grófa a v roku 1925 sa osamostatnil. V tej dobe sa robilo všetko ručne a predovšetkým to, čo bolo treba: stoly, lavice, drevené okná, vchodové aj vnútorné dvere, rakvy apod. Pred vojnou Jan zakúpil kombinovaný stroj a firma sa premenovala na "Strojové stolařství - Jan Pražák".
Po 2. svetovej vojne prevzal firmu otec súčasného majiteľa Jaroslav Pražák, ktorý sa vrátil z Nemecka. Ten dokúpil ďalšie drevoobrábacie stroje. Vo stolařství sa začal okrem výroby drevených okien a vchodových vstupných dverí, vyrábať aj nábytok, kuchyne a spálne. Firma tiež vychovávala vlastných učňov.

V 50. rokoch bol pán Pražák, majiteľ firmy, vtedajším režimom uväznený. Keď sa po 2 rokoch vrátil, začal znovu podnikať.
V roku 1961 firmu zabralo výrobné družstvo TRUD, pod ktoré bola firma nútená prejsť. V tejto dobe sa vyrábali hlavne stolárske výrobky. Po 11 rokoch potom firma prešla pod obecné tzv. "Miestne hospodárstvo".

Ing. Jaroslav Pražák, vnuk zakladateľa a súčasný majiteľ firmy, začal podnikať pred revolúciou v septembri 1989. Po 5 rokoch podnikania pristavil nové dielne a živnostenský dom. Čoskoro však firme priestor nestačil, preto kúpila na jar roku 2002 objekt bývalého liehovaru, kam presunula dokončovanie výrobkov. Od roku 2007 firma prešla na spoločnosť s ro a dostala nový názov - PRAŽÁK sro S pribúdajúcimi nárokmi na priestor, napr. Pri manipulácii s modernými veľkými posuvnými dverami, bola firma nútená postaviť novú výrobnú halu, ktorá je teraz v dokončovaní. V súčasnej dobe má firma 40 zamestnancov. Svoje výrobky dodáva po celej ČR, na Slovensko, do Rakúska, Nemecka a Veľkej Británie.

×